Prezes Instytutu Zielonej Gospodarki, Prezes Fundacji Promocji Pojazdów Elektrycznych. Członek Rad Nadzorczych Meva Energy (2020), InnoEnergy (2019), Transport&Environment (2019).
Prawnik, wieloletni pracownik administracji państwowej. Od listopada 2013 do listopada 2015 roku był Pełnomocnikiem Rządu do spraw Polityki Klimatycznej, w latach 2011 – 2013 pełnił funkcję Ministra Środowiska, a od 2005 do 2011, Wiceminister Gospodarki, (w latach 2005 – 2015 reprezentował Polskę podczas ponad 120 posiedzeń Rady Ministrów UE ds. Klimatu, Środowiska, Handlu, Konkurencyjności i Energii, w latach 2005 - 2011 był koordynatorem polskiej współpracy z OECD).
Był Prezydentem, organizowanej przez Organizację Narodów Zjednoczonych 19 Konferencji Stron Konwencji Klimatycznej w Warszawie (COP19). Podczas Prezydencji Polskiej w Unii Europejskiej wraz z Connie Hedegaard, Komisarzem ds. Klimatu, współprzewodniczył delegacji Unii Europejskiej podczas Konferencji Konwencji Klimatycznej w Durbanie (COP17).
Marcin Korolec brał udział w procesie negocjacji o członkostwo Polski w Unii Europejskiej (1998 – 2004), jako Asystent i Doradca Ministra Jana Kułakowskiego oraz Minister Danuty Hubner.
W latach 2010 - 2011 był członkiem Rady Nadzorczej Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska. W 2011 wprowadził Polskę do Rady Administracyjnej Międzynarodowej Agencji Energii Odnawialnej (IRENA). Był współzałożycielem Zielonego Trójkąta Weimarskiego – współpracy Ministrów Środowiska Francji, Niemiec i Polski (2013), Reprezentował Polskę w Zarządzie Zielonym Funduszu Klimatycznym (Green Climate Fund) 2013 - 2015.
Wiceprezes Zarządu Fundacji Instytutu Zielonej Gospodarki, Prezes Fundacji Edukacji Parlamentarnej (od 2017 roku). Ekspert w dziedzinie rozwoju społeczeństwa obywatelskiego i współczesnych wyzwań klimatycznych jako zagadnień społecznych i kulturowych.
Reżyser, scenarzysta i filozof zaangażowany w działania organizacji pozarządowych. Wykładowca Uniwersytetu Warszawskiego i adiunkt w Akademii Teatralnej w Warszawie
Współtwórca konferencji poświęconej współczesnym wyzwaniom ekologicznym w myśli filozoficznej, naukach społecznych, politycznych i nowych prądach teologicznych „ Creatio Contiunua” na Uniwersytecie UPJPII W Krakowie.
Ekspert współpracujący w dziedzinie współczesnych wyzwań ekologicznych m.in. z Klubem Jagiellońskim, Ministerstwem Środowiska i Klimatu, Dykasterią do Spraw Integralnego Rozwoju Człowieka, Caritas, Fundacją Promocji Pojazdów Elektrycznych.
Autor publikacji z dziedziny filozofii współczesnej.
Aktywny reżyser teatralny i filmowy . Twórca spektakli na podstawie Buchnera, Czechowa, Conrada i innych. Współpracujący m.in z teatrami: Studio w Warszawie, Polskim w Poznaniu, Dramatycznym w Warszawie, Fredry w Gnieźnie. Prodziekan wydziału Reżyserii AT.( 2018-2019). Scenarzysta i reżyser filmowy m.in „Warszawa”„ Reisefiber”.
Laureat m. in nagrody indywidualnej za scenariusz na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, nominowany do polskiej nagrody filmowej Orły. Laureat nagrody za reżyserię na Festiwalu Teatroteka FEST 2017.
Absolwent Filozofii UW i Reżyserii AT. Członek Polskiej i Europejskiej Akademii Filmowej.
anna.zielinska@izg.org.pl
Wiceprezes Zarządu oraz Dyrektor Zarządzająca Fundacji. W latach 2013-2017 współkierowała, a następnie kierowała Polskim Instytutem Spraw Międzynarodowych (PISM), gdzie odpowiadała za strategiczny rozwój instytutu.
W latach 2017-2020 współtworzyła, jako Senior Advisor, dział Public Affairs w Hill and Knowlton Strategies. W latach 2005 – 2013 wykładowca oraz pracownik Katedry Stosunków Międzynarodowych Collegium Civitas. Absolwentka stosunków międzynarodowych w Collegium Civitas oraz podyplomowych studiów menedżerskich w Szkole Głównej Handlowej (SGH).
katarzyna.snyder@izg.org.pl
Ekspertka w dziedzinie zmian klimatu i praw człowieka doświadczona w negocjacjach międzynarodowych oraz w środowisku think tanków pozarządowych. Absolwentka Instytutu Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego oraz Central European University w zakresie prawa międzynarodowego.
Doradczyni Specjalnego Wysłannika ds. Zmian Klimatu na COP 14 Janusza Reitera (2008). Analityczka w Centrum Stosunków Międzynarodowych (Warszawa, 2008-2009) i w International Council for Human Rights Policy (Genewa, 2010).
W latach 2012 - 2015 szefowa polskiej grupy negocjacyjnej przy ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych ds. Zmian Klimatu, UNFCCC oraz przewodnicząca delegacji Polski w Grupie Roboczej Rady ds. Międzynarodowych Aspektów Środowiska: Zmiany Klimatu (WPIEI:cc) w Brukseli. Współprzewodnicząca grupy eksperckiej Unii Europejskiej ds. międzynarodowego finansowania polityki klimatycznej i transferu technologii (2012-2014).
Zarządzała grupą ekspertów wspierających Prezydenta COP19 Ministra Marcina Korolca (2013-2014) i Prezydenta COP24 Ministra Michała Kurtykę (2018-2019) w procesie ONZ ds. Zmian Klimatu.
W latach 2016 -2019 wykładowczyni w zakresie międzynarodowej polityki klimatycznej i zmian klimatu na Uniwersytecie Carnegie Mellon w Stanach Zjednoczonych Ameryki (2016-2019).
Doradczyni w zakresie procesu akredytacyjnego przy Zielonym Funduszu Klimatycznym (Green Climate Fund ONZ) w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska.
pawel.wiejski@izg.org.pl
Analityk polityki klimatycznej Unii Europejskiej. Absolwent Instytutu Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego i Instytutu Nauk Politycznych w Paryżu w zakresie spraw europejskich.
Były analityk ds. europejskich Polityki Insight (2018-2020). Autor artykułów o polskiej polityce zagranicznej, ochronie środowiska, polityce europejskiej i o kryzysie klimatycznym. Współautor raportów o gospodarce o obiegu zamkniętym, zielonej polityce cyfrowej i systemie politycznym Unii Europejskiej. Stażysta w departamencie transportu Komisji Europejskiej (2017).
adrianna.wrona@izg.org.pl
Analityczka ds. rolnictwa i żywności. Doświadczenie z zakresu polityk klimatycznych i gospodarki obiegu zamkniętego (GOZ) zbierała w pracy w polskim i brytyjskim sektorze publicznym, konsultingu oraz organizacjach pozarządowych. Autorka licznych publikacji na tematy związane z transformacją energetyczną w Polsce. Wspierała również rząd Walii (UK) w implementacji progresywnych rozwiązań GOZ, w tym w rozszerzaniu regulacji dotyczących recyklingu odpadów czy wprowadzaniu programu rozszerzonej odpowiedzialności producenta (EPR).
Absolwentka ekonomii na Uniwersytecie Amsterdamskim oraz Global Governance & Ethics na UCL w Londynie. Entuzjastka zrównoważonego rozwoju honorującego zasady sprawiedliwej transformacji. Amatorka kuchni ‘zero waste’.