Raport – Polskie rolnictwo w pigułce: skąd przyszliśmy, gdzie jesteśmy i co dalej?

Dodał:  Szymon

01.08.2024

Publikujemy najnowszy raport dotyczący stanu i przyszłości polskiego rolnictwa. W obliczu narastających wyzwań klimatycznych oraz spadającej opłacalności produkcji rolnej, sektor rolniczy w Polsce stoi przed koniecznością transformacji. Raport analizuje przemiany, które zaszły od momentu przystąpienia Polski do Unii Europejskiej, oraz prezentuje aktualny stan ekonomiczny i środowiskowy rolnictwa.

Wyzwania stojące przed polskim rolnictwem

Polskie rolnictwo stoi przed wielkimi wyzwaniami, a brak strategii transformacji tego sektora jest odczuwalny bardziej niż kiedykolwiek. Zmiany klimatu oraz spadek opłacalności produkcji rolnej to tylko niektóre z problemów, z którymi mierzy się obecnie sektor. Bez podjęcia odpowiednich działań inwestycyjnych, adaptacyjnych oraz z zakresu ochrony środowiska, te wyzwania będą się pogłębiać, stanowiąc ryzyko dla przyszłości sektora.

Rola rolnictwa w dekarbonizacji gospodarki

Rolnictwo musi się też przyczyniać do wspólnotowego wysiłku dekarbonizacyjnego, gdyż jest wyjątkowo predysponowane do bycia częścią rozwiązań prowadzących do osiągnięcia neutralności klimatycznej w gospodarce.

Nie możemy dłużej ignorować rolnictwa w polityce klimatycznej Polski. Potrzebujemy kompleksowego planu strategicznego dla tego sektora, który określi wizję jego przyszłości oraz wyznaczy konkretne cele i ścieżki do ich realizacji. Tylko wtedy będziemy w stanie stworzyć skuteczne i sprawiedliwe polityki transformacyjne.

Nasz najnowszy raport analizuje przemiany w polskim rolnictwie od momentu wejścia do Unii Europejskiej oraz prezentuje jego aktualny stan ekonomiczny i środowiskowy. Pokazując, skąd przyszliśmy i gdzie jesteśmy, zachęcamy do otwartej dyskusji na temat przyszłości.

Ta rozmowa nie będzie łatwa, ale utrzymanie status quo nie jest rozwiązaniem. Jako część prac, już teraz polscy decydenci powinni zaangażować się w tworzenie ambitnych i kompleksowych propozycji dla wspólnej polityki rolnej (WPR) po 2027 roku oraz wypracować stanowisko, które będzie reprezentować Polskę na unijnych negocjacjach. Konkluzje Strategicznego dialogu na temat przyszłości rolnictwa UE, których publikacja przewidziana jest jeszcze latem br., powinny być uwzględnione w krajowych dokumentach i wykorzystane do opracowania kluczowych mechanizmów transformacji.

Pobierz raport:

https://www.izg.org.pl/wp-content/uploads/2024/08/IZG_31.07_rolnictwo_w_pigulce_final.pdf

Newsletter

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

W newsletterze IZG podsumowujemy najważniejsze wydarzenia związane z polityką klimatyczną w Polsce i na świecie,
piszemy o sprawiedliwej transformacji i zielonej gospodarce. Analizy, komentarze i newsy prosto na Twój email!

Kontakt

W SPRAWIE WSPÓŁPRACY I DLA MEDIÓW

envelope
biuro@izg.org.pl
Wyślij